V súčasnej situácii, ktorá prináša skôr existenčne zamerané motívy konania sa akosi stráca minulý dôraz na obnoviteľné zdroje energii (ďalej len „OZE“). Pritom OZE predstavujú jeden z prostriedkov, ako sa dostať zo súčasnej nelichotivej globálnej situácie. OZE výrazne diverzifikujú získavanie energií a tým atomizujú energetický trh. Spomenutá rozdrobenosť má tri sprievodné pozitívne prejavy:

  • Zabezpečujú regionálny rozvoj aj na územiach bez zjavného rastového potenciálu.
  • Eliminujú vplyv monopolov.
  • Prinášajú vyspelé technológie aj do zaostalých regiónov a tým obohacujú pracovný trh o hodnotnejšie a mentálne náročnejšie pracovné pozície.

Súčasná Globálna kríza je výsledkom dlhodobého nehumánneho smerovania civilizácie, v ktorej principiálne absentujú hodnoty ľudskosti. OZE sú chápané, ako ekologické technológie blízke ľudskej podstate a preto, ak odhliadneme od ich energetickej výhodnosti, budú môcť OZE prispieť k poľudšteniu Globálnej spoločnosti. Z tohto dôvodu je potrebné OZE riadne pomenovať a pri ich aplikácii odstrániť doteraz spôsobené nedostatky. Je nevyhnutné pre OZE vytvárať koncepčné a transparentné predpoklady.

Rozvoj OZE má zabezpečiť koncepčný územnoplánovací podklad, na ktorom dlhodobo pracuje spoločnosť MILAN architecture, s.r.o.. Energetické výhody obnoviteľných zdrojov energie sú všeobecne uznávané: prispievajú k spomaľovaniu zmien klímy, poskytujú bezpečné dodávky energií a v dlhodobom horizonte prispievajú k hospodárskym záujmom Európskeho spoločenstva. Z tohto dôvodu je ambíciou EÚ zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov vo svojom energetickom mixe na 20 % do roku 2020. Súčasný priemerný podiel OZE na primárnej spotrebe energie v EÚ je na úrovni 8 %.

Výraznejším spôsobom by sa mal zvýšiť podiel vodných a veterných elektrární, narastie aj podiel biomasy a geotermálnej energie. Slovenská republika vzhľadom na svoj rôznorodý charakter ponúka regionálne preferencie vo využívaní obnoviteľných zdrojov. Okrem tejto pestrosti existuje aj široké spektrum aplikovateľných technológii, ktorých výkonnosť je vhodné optimalizovať v súlade s potenciálom prírodného prostredia. Každý rezort vo svojej pôsobnosti disponuje generelom, resp. podkladom reflektujúcim potenciál obnoviteľných zdrojov, avšak neexistuje jednej komplexný podklad potenciálu Slovenskej republiky v oblasti obnoviteľných zdrojov energií. Práve preto MILAN architecture, s.r.o. pripravuje územnoplánovací podklad pre napĺňanie zámerov EU zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov na 20 % do roku 2020.

Ing. arch. Milan Zelina
Kontakt

Obnoviteľné zdroje energií