Mesto je organizmom založeným na hospodárskych motiváciách prvých usadlíkov.

Sídla boli akési priehrady na toku tovarov, alebo sútoku viacerých takýchto tokov. Úspešné mestá v globálnom meradle sú stále medznými bodmi rôznych tranzitov, alebo sú destináciami tovarových tokov. To je skutočná pravda o fungovaní miest. Z tohto dôvodu sú mestské sídla v zásadnom kontraste s vidieckym osídlení. Vidiek je viazaný na pôdu, mestá na obchod, inak to nefunguje, alebo funguje, ale iba krátkodobo. Obe tieto formy osídlenia nám ukazujú ako šetriť pôdou, mesta svojou zvýšenou intenzifikáciou a vidiek obrábaním pôdy.

Z krátkeho exkurzu do oblasti vidieckeho osídlenia je možné odsledovať akési paradoxné špecifikum tzv. satelitné mestečká rodinných domov. Tieto sídla majú formálne výraz dediny, avšak nie sú funkčne viazané na pôdu. Ich obyvatelia sú spätí s mestom, a tým aj s obchodom. Najstaršie satelity na Slovensku nemajú ani 20 rokov  a preto ich nestačil preveriť čas. Jedna vec je však úplne jasná, že raz medzi formou a funkciou týchto satelitných miest nastane konflikt, ktorý sa prejaví ich sociálnym a neskôr aj štrukturálnym degenerovaním. Z tohto dôvodu je potrebné ich formu približovať mestu. S použitím súčasných teoretických vedomosti je potrebné satelitné mestečká dopĺňať o funkčné a priestorové prvky mesta, od verejných, cez komunitné po súkromné. Inak nebude možné zabrániť ich úpadku.

V súčasnosti je najväčšou výzvou v tejto oblasti revitalizácia obce Chorvátsky Grob. Práve sa pristupuje k jeho ozdraveniu a zmene nastavenia regulačných prvkov územného plánu. Z nesvojprávneho extenzívneho megasatelitu, ktorý by mohol mať viac ako 10.000 obyvateľov, bude potrebné vytvoriť prívetivé sídlo disponujúce komplexným funkčným a priestorovým štandardom s cieľom vytvárať kvalitné obytné prostredie a šetriť životné prostredia a pôdu.

Ing. arch. Milan Zelina
Kontakt

Mesto je o obchode vidiek o pôde